Jak wygląda rynek pracy dla studentów?

2023-11-17

Choć obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Studenta, to niestety nie mamy dla Was dobrych informacji… Jak w ostatnich latach prezentował się rynek pracy dla studentów i z czym musicie się mierzyć na co dzień?

Inflacja staje się coraz bardziej odczuwalna, a jej skutki szczególnie dotykają studentów. Według raportu Związku Banków Polskich „Portfel studenta 2022” średnie miesięczne wydatki studentów przekroczyły już 3,1 tys. zł. To ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do roku 2017, kiedy wystarczyło 1600 zł na przetrwanie miesiąca.

Jednym z głównych wydatków w budżecie studenckim jest zakwaterowanie, absorbując od jednej trzeciej do nawet połowy całkowitych kosztów życia. To jednak niejedyny problem, przed którym stają studenci.

Z jakimi trudnościami w znalezieniu pracy dorywczej spotykają się studenci?

Aby sprostać rosnącym kosztom, studenci poszukują pracy dorywczej. Tradycyjnie byli zatrudniani jako sprzedawcy, kelnerzy, pracownicy magazynu czy telemarketerzy. Jednak eksperci ds. rekrutacji i dane GUS sygnalizują, że oferta pracy dorywczej dla studentów maleje.

Firmy stają się bardziej ostrożne, rezygnując z części wakatów i nowych zatrudnień z powodu niepewności gospodarczej. Niektóre etaty nie są dostosowane do potrzeb studentów, którzy potrzebują elastyczności, aby łączyć pracę z zajęciami na studiach.

Dane GUS potwierdzają trudną sytuację studentów na rynku pracy.

Według danych GUS, w drugim kwartale 2022 roku w Polsce było ponad 113 tys. wakatów, co oznacza 3,9% mniej niż na koniec marca tego samego roku i prawie o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. Niemniej jednak większość wakatów koncentruje się w sektorach niekoniecznie dostępnych dla studentów, takich jak przemysł, budownictwo czy transport.

Poznaj aktualne oferty pracy dla studentów zaocznych.

Jaka jest rola pracy tymczasowej dla studentów?

W obliczu trudnej sytuacji na rynku pracy praca tymczasowa staje się atrakcyjną opcją dla studentów. Elastyczność tego modelu zatrudnienia pozwala studentom dostosować grafik pracy do wymagań edukacyjnych, jednocześnie zarabiając na pokrycie rosnących kosztów życia. To rozwiązanie może być trampoliną do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego i rozwoju umiejętności, co z kolei zwiększa atrakcyjność na rynku pracy po zakończeniu studiów.

Zobacz oferty pracy dorywczej dla studentów dziennych.

Studenci muszą się mierzyć z wyższym kosztem życia i mniejszą dostępnością pracy.

Dla studentów dzisiejszy rynek pracy i warunki ekonomiczne stwarzają wyjątkowe wyzwania. Rośnie inflacja, co sprawia, że koszty życia studenckiego rosną, podczas gdy dostępność pracy dorywczej maleje. Elastyczność i zdolność dostosowania się do nowych warunków stają się kluczowymi umiejętnościami dla studentów, którzy starają się zarządzać swoim budżetem i równoważyć wymagania edukacyjne z realiami rynku pracy. W tym kontekście praca tymczasowa wyłania się jako cenna opcja, umożliwiająca studentom zarówno finansowe wsparcie, jak i rozwój zawodowy.